lubelskie wagary poetyckie (dla wszystkich)
21 marca to trudny do świętowania dzień: okazji jest tyle, że nie wiadomo, jak to pogodzić. dlatego przychodzimy z pomocą! lubelskie wagary poetyckie (dla wszystkich) powstały, żeby świętować:
pierwszy dzień wiosny,
dzień wagarowicza,
światowy dzień poezji
jeśli już się znamy, to doskonale wiecie, że nie mogłybyśmy przepuścić takich wyjątkowych okoliczności do zrobienia czegoś z przytupem, a jeśli się nie znamy, to dzień dobry
z tego miksu okazji i pomysłów twórczyń podkastu rewers, profesjonalizmu fundacji heuresis i gościnności baobabu wyszedł nam całkiem niezły plan dnia, więc jeśli zamierzacie wagarować w czwartek 21 marca, to może zechcecie zrobić to z nami?
Plan jest taki:
po 11:30 - obchód poetycki na górkach czechowskich + topienie marzanny
po 13:00 - start wiosennej wymiany ubrań w baobabie (wymiana potrwa do końca dnia)
po 18:00 - premiera 2. numeru zina "brokat" w baobabie
obchód poetycki na górkach czechowskich
spytacie: co to w ogóle jest ten obchód poetycki? to taki spacer wymyślony przez poznański kolektyw osesi - chodzimy z symbolicznym mikrofonem i czytamy wiersze (i nie tylko!) na głos.
wybrałyśmy górki czechowskie, bo gdzie w lublinie witać wiosnę jak nie w tym cennym przyrodniczo miejscu? obchód będzie też okazją, żeby dowiedzieć się o nim więcej, a ponieważ w pobliżu płynie rzeka czechówka, właśnie tam wyląduje nasza ekologiczna marzanna utopiona na pożegnanie zimy (ważne: marzanna będzie wykonana wyłącznie z roślinnych elementów i nie będzie podpalana. można wziąć ze sobą własne podobnie skonstruowane kukiełki i rzucić ją do wody)
dotyk: wiosenna wymiana ubrań
jak w tytule - nic dodać, nic ująć. wietrzcie szafy i przynoście wszystko, w czym nie chcecie już chodzić, a co zasługuje na drugie życie albo wpadnijcie sprawdzić, czy ktoś nie chce się pozbyć czegoś, co akurat wpadnie wam w oko. letnie sukienki, zimowe czapki, kolorowe rajstopy czy brokatowe kapelusze - dozwolone jest absolutnie wszystko. żeby wziąć udział w wymianie, nie trzeba nic przynosić ani nic wynosić - można spełnić tylko jeden warunek albo po prostu wpaść na herbatę, ciastko i zbicie piątki.
wydarzenie jest powiązane z dotykiem i ciałami, które były ważnym elementem 2. numeru zina „brokat”.
premiera 2. numeru zina „brokat”
może już znacie, a może dopiero poznacie - „brokat” to najbardziej błyszczący zin w polsce tworzony przez olę kanar i dziewczyny z rewersu: asię jastrzębską i kasię kozak. w przyjaznej przestrzeni baobabu, w sąsiedztwie wielojęzycznej biblioteki i wieszaków z wieloma ciuchami opowiedzą, jak powstawał 2. numer i wraz z kilkoma osobami autorskimi przeczytają wszystkie opublikowane teksty na głos.
slam poetycki to specjalny rodzaj konkursu, w którym publiczność decyduje o tym kto zwycięży, a uczestnicy prezentują własne wiersze. szczegóły slamu, który odbędzie się w ramach obchodów lubelskich wagarów poetyckich znajdziecie w osobnym wydarzeniu