Wydarzenia

"Wierzchowiny 1945" - spotkanie autorskie z Mariuszem Zajączkowskim

30.11.2023
18:00
Wstęp:

Wstęp wolny

Prowadzący:
Rafał Wnuk
Język:

Mamy zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z pisarzem i historykiem Mariuszem Zajączkowskim. Będziemy rozmawiać o jego najnowszej książce „Wierzchowiny 1945 fakty i mity, współczesne dyskursy historyczne i spory interpretacyjne o sprawstwo zbrodni i Narodowe Siły Zbrojne” będącej głosem w dyskusji nad historiografią powojennego podziemia antykomunistycznego w Polsce.

Książka jest rekonstrukcją wydarzeń do których doszło 6 czerwca 1945 r., kiedy to ukraińscy mieszkańcy wsi Wierzchowiny zostali wymordowani przez partyzantów ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez kpt. Mieczysława Pazderskiego „Szarego”.

Biografia autora:
Dr Mariusz Zajączkowski – historyk i politolog. Od 2009 r. związany z Instytutem Studiów Politycznych PAN, początkowo jako asystent, a następnie adiunkt w Zakładzie Dziejów Ziem Wschodnich. W latach 2000–2022 był pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej, a następnie Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Swoje zainteresowania badawcze koncertuje na stosunkach polsko-ukraińskich w latach drugiej wojny światowej i okresie Polski Ludowej, skupiając się przede wszystkim na dziejach ukraińskiego podziemia nacjonalistycznego (OUN-B i UPA) oraz jego obrazie w komunistycznej propagandzie. Autor m.in. „Ukraińskie podziemie na Lubelszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej 1939–1944 (2015); „Pod znakiem króla Dawida. OUN-B i UPA na Lubelszczyźnie 1944–1950” (2016) oraz wspólnie z Grzegorzem Motyką i Tomaszem Stryjkiem „Międzynarodowe aspekty akcji >>Wisła<<” (2020).

Spotkanie poprowadzi:
Rafał Wnuk (ur. 22 maja 1967 w Zamościu) – polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, były naczelnik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie (2000-2009) i były pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, w pracowni Ziem Wschodnich II RP w Warszawie (1996-2008). Od 2008 wykładowca w Instytucie Historii KUL i pracownik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek redakcji półrocznika historycznego „Pamięć i Sprawiedliwość”.

Inne wydarzenia

Warsztaty tradycyjnego białoruskiego tańca

Czytaj

Warsztat o podatkach

Czytaj

Malarstwo ukraińskie inspirowane twórczością Marii Prymaczenko

Czytaj

Kuchnia ukraińska: znane i zapomniane przysmaki. Werhuny ukraińskie

Czytaj

Ukraińska ludowa ikona na szkle

Czytaj

kosmetyczki / piórniki

Czytaj

Szkolenie z AI

Czytaj

Prezentacja „Lublin. Pierwsze kroki”

Czytaj

Spotkanie: Białoruś - ostatnia dyktatura Europy?

Czytaj

Warsztaty z linorytu

Czytaj
1 2 3 11

Partnerzy

menuchevron-down