PROGRAM FESTIWALU
16.12.2023 sobota
16.00
Terapia, 80 min,, 2021 Izrael, reż. Zvi Landsman
Osoby LGBT należące do zamkniętych religijnych wspólnot muszą zmagać się z ogromną presją otoczenia. Odrzuceni przez najbliższych, w nadziei na znalezienie jakiegokolwiek wyjścia z kryzysu tożsamości niejednokrotnie szukają pomocy u pseudo-terapeutów, oferujących „wyleczenie” z homoseksualizmu. Tak jak bohaterowie filmu Zvi Landsmana, wychowani w społeczności żydowskich ortodoksów w Izraelu. Tzw. terapia konwersyjna stawia ich przed przerażającym wyborem: aby móc dalej funkcjonować we wspólnocie, muszą wyrzec się samych siebie („stłumić w sobie niezdrowe popędy”). Taka konwersja często powoduje trwałe psychiczne urazy i w wielu miejscach jest po prostu zakazana. Wciąż funkcjonuje za to w społeczeństwach konserwatywnych, gdzie silne wpływy mają religijni fanatycy. Na przykład w naszym kraju. Konrad Wirkowski
17.30
Debata o znaczeniu sekt.
Debata na temat sekt jest kontrowersyjna i skomplikowana, ponieważ dotyczy obszaru, który łączy aspekty religijne, psychologiczne i społeczne. Współczesne zaangażowanie ludzi w sekty może wynikać z różnorodnych czynników, co sprawia, że temat jest fascynujący dla badaczy, psychologów i społeczników. Nasze spotkanie skupia się na analizie i zrozumieniu, dlaczego ludzie decydują się dołączyć do tych szczególnych grup, które często charakteryzują się silnym przywództwem, izolacją społeczną i specyficznymi wierzeniami. Jednym z głównych punktów dyskusji jest kwestia definicji, ponieważ termin "sekta" jest często używany w sposób pejoratywny i może obejmować różne grupy o odmiennych charakterystykach. Stałym tematem debaty publicznej jest również pytanie o to, czy wolność religijna powinna być ograniczana w przypadku grup uważanych za sekty, szczególnie jeśli istnieje ryzyko wykorzystywania uczestników, np. w formie manipulacji, prania mózgu, wykorzystywania cielesnego czy finansowego wyzysku.
W debacie wezmą udział:
Angelika Szelągowska-Mironiuk - psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka, polonistka, publicystka. Pracuje z pacjentami indywidualnymi, parami i rodzinami. Autorka książek psychologicznych.
Jolanta Prochowicz - filozofka, filolożka, założycielka Fundacji Camera Femina. Prowadzi badania i działania społeczne wokół praw kobiet, języka inkluzywnego oraz wielokulturowości. Jest szkoleniowczynią i nauczycielką języka polskiego, filozofii i edukacji obywatelskiej.
Prowadzenie: Yaryna Posuniak
Tłumaczenie PJM: Ewelina Lachowska
19.00
Nie mów nikomu, 71' 2022 Holandia, reż. Marjolein Busstra
Czworo młodych bohaterów w procesie terapeutycznym, podczas którego usiłują przepracować traumę wykorzystywania seksualnego. Mimo złości na swoich oprawców, wciąż nie są w stanie definitywnie odciąć się od środowiska, w którym ich skrzywdzono. Film to intymny wgląd w przebieg terapii traumy. Widzimy zniszczenia, które poczyniła w psychice młodych ludzi sama przemoc seksualna, ale i niemożność rozmowy o tym, czego doświadczyli. Obserwujemy, jak przełamują wewnętrzny opór, stawiając czoła obezwładniającemu poczuciu winy i wstydu.
Marta Lityńska
Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się w Lublinie w baobabie przy ul. Krakowskie Przedmieście 39b.
Udział w festiwalu jest bezpłatny.
Festiwal jest dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich. Podczas festiwalu nie będzie dostępna świetlica dla małych dzieci.
____
Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu finansowym UNHCR Polska i Danish Refugee Council.