Wydarzenia

“Jezus umarł w Polsce”, spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

30.09.2023
18:00
Miejsce:
Wstęp:

Wstęp wolny

Prowadzący:
Aleksandra Zińczuk
Język:

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym twórcą, Mikołajem Grynbergiem - pisarzem, fotografem i reżyserem, który przez lata poświęcił się badaniu historii i tożsamości polskich Żydów w XX wieku.

Będzie rozmawiać o swoim najnowszym dziele, książce "Jezus umarł w Polsce", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Książka "Jezus umarł w Polsce" to zbiór poruszających historii ludzi, którzy podjęli trudną decyzję o pomaganiu uchodźcom w obliczu kryzysu humanitarnego na granicy białoruskiej. Autor ukazuje, że kryzys ten nie spotkał się z odpowiednią reakcją państwa polskiego, a brak systemowych rozwiązań zastąpiono represyjną retoryką i działaniami siłowymi. Książka skupia się także na mieszkańcach pobliskich miejscowości, którzy stali się świadkami i uczestnikami tego kryzysu. Zmuszeni byli pomagać uchodźcom, co wpłynęło zarówno na ich życie rodzinne. To opowieść o bezinteresownej pomocy i działaniach oddolnych inicjatyw społecznych, które podjęły wyzwanie pomocy ludziom w potrzebie. Jednocześnie książka ukazuje obszary, które zostały zaniedbane przez państwo polskie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią współczesną i procesami społecznymi zachodzącymi w Polsce. Spotkanie jest dla osób chcących dowiedzieć się o dziejach z granicy Białoruskiej. Ludzie, których głosy wybrzmiewają w tej książce, wzięli odpowiedzialność za tę sferę, która została porzucona przez państwo. Dzisiaj są obiektami prześladowań, kiedyś będą kolejnym w historii Polski listkiem figowym. Wyznawcy boga, honoru i ojczyzny ich właśnie będą niedługo nosić na sztandarach. By zapomnieć o hańbie polskich służb, im właśnie będą budować pomniki, ale znowu będzie za późno.

Poprowadzi spotkanie Aleksandra Zińczuk – polska poetka, eseistka, wolontariuszka, dokumentalistka i badaczka kultury pogranicza oraz trudnej pamięci, redaktor naczelna czasopisma Kultura Enter oraz wydawnictwa Warsztaty Kultury w Lublinie.

Mikołaj Grynberg  -  pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Wydał zbiory rozmów „Ocaleni z XX wieku” (2012). „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach” (2017), który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus a jego amerykańskie wydanie w przekładzie Seana Gaspera Bye znalazło się w finale National Jewish Book Awards 2022 oraz było nominowane do The Sami Rohr Prize for Jewish Literature oraz „Poufne” (2020). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości” wyprodukowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku zadając sobie i swoim rozmówcom pytania o to, jak to jest być Żydem w Polsce i co to tak naprawdę znaczy. Od kilku lat prowadzi warsztaty pisania historii osobistych.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek autorstwa Mikołaja Grynberga.

Inne wydarzenia

Towarzystwo do Zadawania Pytań - Dyskusyjny Klub Książki

Czytaj

Warsztaty garncarskie

Czytaj

RODO w zatrudnieniu

Czytaj

SPACER: LUBLIN ZIELARSKI

Czytaj

SOMATIC MOVEMENT - praktyki ruchowe i taneczne

Czytaj

Warsztat robienia skarpetek

Czytaj

Przy stole - smaki dzieciństwa

Czytaj

MozgoQuiz

Czytaj

Białorusini a Ukraińcy - o różnicach i podobieństwach

Czytaj

Poetyckie kino - ukraińskie zakazane filmy

Czytaj
1 2 3 10

Partnerzy

menuchevron-down